Sokszor találkozunk azzal a helyzettel, hogy egy barátunk, szerettünk rossz passzban van, vagy épp látjuk, hogy megindult a lejtőn. Bennem ilyenkor mindig felmerül a kérdés, hogy meddig mehetek el, szólhatok-e neki, nem teszem-e kockára a barátságunkat azzal, ha belekotyogok az életébe.
Amit magánemberként megtanultam, és szakemberként tapasztalok, hogy Te dobhatsz mentőövet a fuldoklónak, de ha ő nem akar belekapaszkodni, akkor nem tudod kihúzni a vízből. Hiába szeretnél segíteni, ha ő nem áll készen arra, hogy elfogadja a segítséget, akkor nem tudsz mit tenni.
A coaching mozgatóereje a motiváció, az, hogy akarjon belekapaszkodni a mentőövedbe, akarjon kimászni a vízből. A változáshoz energia kell, energiát mobilizálni pedig csak motiváltan lehet. A coach feladatai közé tartozik az is, hogy előhívja a motivációt, de mit tehetsz Te, ha látod, hogy egy barátod épp süllyedni készül?
Véleményem szerint egy jó barát, rokon, segíteni szeretne, és meg is próbál.
Lássuk, miket tehetsz, ha szeretnél Te is mentőövet dobni:
- Oszd meg a véleményed bátran, de hangsúlyozd ki, hogy ez a TE meglátásod
- Használ Én kifejezéseket: „én úgy látom, hogy…”; „azt érzem,…” „véleményem szerint…”
- Tedd fel kérdésként a mondandódat, ne nyilatkoztass ki
- Biztosítsd együttérzésedről, hogy mellette állsz
- Ha nem kérnek a segítségből, lépj hátra, és várj míg kérni fognak
- Van, hogy tévedünk, és nem jól értékeltük a helyzetet. Lássuk be saját hibánkat is, és ne féljünk ezt is kimondani hangosan
Vannak olyan helyzetek azonban, amikor a baráti tanácsnál komolyabb segítségre van szükség. Ilyenkor érdemes szakemberhez, coachhoz vagy terápiára irányítani az embert. Azonban legyünk figyelmesek, szakembert csak olyat ajánljunk, akit már mi magunk „teszteltünk”.
Ha szeretnél továbblépni, megküzdeni egy áhított cél elérése érdekében, keress fel elérhetőségeim egyikén!